Niki de Saint Phalle urodziła się we Francji w 1930 roku, zmarła w Stanach Zjednoczonych 2002 roku. Wychowywała się we Francji i Stanach Zjednoczonych. Próbowała swoich sił w literaturze i aktorstwie, później zaczęła malować. Ważnym momentem w jej życiu było poznanie Jeana Tinguely'ego oraz krytyków i artystów związanych z grupą Nowych Realistów - przede wszystkim Pierra Restany'ego, Armana, Césara, Christo, Kleina, Spoerriego. Została doceniona przez nich za swoją serię obrazów strzelanych oraz asamblaży. Na początku lat sześćdziesiątych artystka zaczęła tworzyć portrety kobiet odnoszące się do ról społecznie jej przypisywanych (słynne Nany) . W 1983 roku powstaje realizacja Niki de Saint Phalle i Jeana Tinguely'ego Fontanna Strawińskiego w pobliżu Centrum Pompidou w Paryżu. Jednak kluczem do odczytania twórczości Niki de Saint Phalle jest Ogród Tarota. Opowiada o magii, wolności, miłości, gniewie, sprzeciwie wobec ustalonych konwencji i własnej wizji kobiety. To największe marzenie i najważniejsze przedsięwzięcie jej życia.
Historia ogrodu sięga 1955 roku, gdy Niki w Barcelonie zachwyciła się Gaudim. Jednak projekt ruszył dopiero w 1978 roku na terenie posiadłości Carla i Nicoli Caracciolo w Garavicchio, na jednym ze wzgórz Toskanii, z którego widać morze.
Monumentalna rzeźba-dom wykonana została w formie Sfinksa, jej ściany wyłożono różnymi formami niewielkich lusterek, które nadają wnętrzom niezwykłą jasność. W skład domu wchodzą 22 rzeźby zainspirowane kartami tarota. Monumentalne figury to metalową konstrukcję pokrytą cementem oraz mozaiką z fragmentów kolorowych szkieł, luster i ceramiki.
Całość nazywana Giardino dei Tarochii to rodzaj post-, a raczej pop secesyjnego Fantasielandu.
Po śmierci Jeana Tingele’go miejsce jej artystycznego partnera zajął architekt włoski, Mario Botta, z którym współpracowała przy budowie Ogrodu Tarota. Efektem ich artystycznego współdziałania stał się otwarty w 2000 roku, inny, wielki ogród, czyli 39 zwierzęcych rzeźb naturalnej wielkości pod nazwą Arka Noego na terenie ZOO w Jerozolimie.
Innym projektem Niki de Saint Phalle jest Park ogrodowy Escundido w Kalifornii, monumentalny pomnik na cześć mitycznej czarnej, królowej Califii, protoplastki słonecznej, amerykańskiej krainy.
W każdym następnym ogrodzie Niki de Saint Phalle odkrywała i tworzyła nową, związaną z miejscem mitologię.
Friedrich Hundertwasser (1928 – 2000) austriacki malarz, grafik i teoretyk sztuki. Uprawiał różne dziedziny sztuki: malarstwo, drzeworyt, serigrafię, rzeźbę. Zajmował się również architekturą. Pisał prace dotyczące teorii sztuki i prowadził działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Pasjonował go miejski environment.