tlologo
urlike
tlomenu
tllo

Any Mendiety rysowała sylwetki ludzkie naturalnej wielkości, w postaci obrysów: na piasku, na łące, na śniegu. Obiekty te istniały często przez parę godzin, znikając w „naturalny” sposób, co również było istotnym elementem tych prac. Pozostałym śladem była dokumentacja fotograficzna.
Endy Goldsworthy wykorzystywał tylko materiały, które występują w naturze. Liście, patyki, płatki, pióra, kamienie – elementy, które były pod ręką, gdy wychodził w teren, były tworzywem jego prac. Do łączenia elementów służyły mu ciernie, włókna roślin, własna ślina. Jego rolą najpierw jest słuchanie – zatrzymuje się tam, gdzie „jest coś do odkrycia”: miejsce, pora roku, pogoda, światło.
Początkowo ożywcza formuła tej sztuki spotkała się z refleksją na temat wartości naturalnego krajobrazu, bezcenności nienaruszonej przez człowieka przestrzeni, czego efektem było często ograniczenie monumentalnych przedsięwzięć tego typu. Działania o charakterze czysto artystycznym przeniknęły do praktyk projektowych, miały wpływ i były realizowane w formie i założeniach ogrodów, parków, rozwiązaniach architektonicznych ale również edukacji pro ekologicznej, edukacji artystycznej w szkołach a później nawet w przedszkolach. W XXI wieku Land art pojawił się również w arteterapii. Dziś wiele prac szczególnie tych z lat 70 dwudziestego wieku, takich artystów jak Long czy Goldsworty stało się kanonem warsztatów arteterapi.


Rozpatrywanie i analizowanie zjawiska jakim jest Land art jest niezwykle ciekawe ale, i bardzo trudne. Poszczególni krytycy podchodzą do tej dziedziny sztuki w różny sposób.
Pod uwagę brane są uwarunkowania polityczne (np. wojna w Wietnamie), rozwój świadomości (filozofia - eko filozofia), sytuacja w sztuce okresu lat sześćdziesiątych (Popart, Minimal art, Konceptualizm, etc.), i wiele innych.
Z całą pewnością nie można analizować Lad art nie biorąc pod uwagę kontekstu czasu i wydarzeń tak poprzedzających narodzenie się land art jak i kolejnych zmieniających się warunków w czasie trwania tego kierunku w sztuce.
Precyzyjne omówienie kontekstów Land art wymaga poważnego może nawet kilkutomowego wydawnictwa książkowego. Na potrzeby tego skromnego wydawnictwa ograniczę się tylko do krótkiego omówienia takich aspektów jak Environmental art, Minimal art, Arte povera.
Trochę historii: